Centrum Informacji Turystycznej - Stargard

 • Zwiększ rozmiar czcionki
 • Domyślny rozmiar czcionki
 • Zmniejsz rozmiar czcionki

Turystyka

Email Drukuj PDF

TURYSTYKA I REKREACJA DLA AKTYWNYCHW Stargardzie i okolicach są sprzyjające warunki do uprawiania różnych form turystyki aktywnej.

Walory przyrodnicze powiatu stargardzkiego i rozwijająca się baza, powodują, że amatorzy aktywnego wypoczynku mogą tu znaleźć coś dla siebie.

Żagiel i deska

 • Jezioro Miedwie – o krok (6 km) od Stargardu, piąte jezioro w Polsce,

 • Jezioro Ińsko - w ciekawej okolicy, wyjątkowo przejrzyste i z urozmaiconą linią brzegową,

 • Jeziora Krzemień i Wisola - czyste i urokliwe,

 • a także jeziora: wielki Woświn (na północnym skraju powiatu), cysterskie Marianowo i chociwelski Starzyc, to miejsca gdzie, dzięki żaglom na jachcie czy desce, możesz poczuć taką wolność, jaką ma tylko wiatr.


Znajdziesz tu i wielkie przestrzenie i ciche, urodziwe zakątki.

Więcej o żeglowaniu... Więcej o windsurfingu...

Do wioseł…

Przyjemności bliskiego kontaktu z przyrodą i oglądania jej z pozycji kajakarza, możemy doznać wiosłując po jeziorach Pojezierza Ińskiego i Miedwiu, a także po rzekach, które płyną przez stargardzką ziemię lub w jej sąsiedztwie.

Ina - największy dopływ dolnej Odry, rzeka, która płynąc różnie w różnym otoczeniu, dostarcza różnorodnych przeżyć zdobywającym ją kajakarzom. Ilość i ostrość zawijasów na odcinku od Stargardu do Goleniowa są godne i samego Meandra. Tu jest najpiękniejsza.

Jest dostępna dla kajakarzy właściwie dopiero od Recza (odcinek do Stargardu jest określany jako uciążliwy). Do spływów masowych nadaje się od miejsc położonych dopiero tuż przed Stargardem.

Krąpiel-największy, fascynujący widokowo i przyrodniczo prawy dopływ Iny. Miejscami ma charakter rzeki górskiej. Jest to szlak dość trudny i uciążliwy, ale miejscami bardzo malowniczy.

Płonia - rozpoczyna swój bieg w okolicach Barlinka przepływa przez jeziora Płoń, Miedwie i Żelewo, by na końcu wpaść do jeziora Dąbie. Właściwie płynie poza powiatem stargardzkim, a tylko na niedługim odcinku wzdłuż jego granicy, ale należy o niej wspomnieć, bowiem wpada i wypływa z jeziora Miedwie, które może być początkiem lub etapem wyprawy kajakowej. Jest dostępna właściwie dopiero środkowym i dolnym biegu jako szlak łatwy i nieco uciążliwy.

Więcej o kajakarstwie...

Fascynujące zanurzenia

Do nurkowania najbardziej interesujące są jeziora mezotroficzne. Występuje w nich bogata fauna i flora, mają dobrą przejrzystość. Najlepsze akweny na Ziemi Stargardzkiej, w których naprawdę warto się zanurzyć to:

Jezioro Ińsko to jedno z najbardziej przejrzystych jezior w Polsce. Występuje tu rzadki w Polsce skorupiak będący reliktem epoki lodowcowej (Palasea quadrospinosa). Rzeźba dna jest bardzo urozmaicona, częste nagłe stromizny przyczyniają się do uatrakcyjnienia penetracji. Najgłębsze miejsce ma 41,7 m.

Jezioro Miedwie czyste, dość głębokie jezioro rynnowe. Największa głębokość 43,8 m, z największą w Polsce kryptodepresją (30 metrów poniżej pm).

Przy brzegach pozwala na stawianie pierwszych kroków w nurkowaniu.

Większa penetracja jeziora wymaga jednak nurków z doświadczeniem. Jezioro kryje zapewne wiele niewiadomych.

Przy zachodnim brzegu jeziora znajdują się pozostałości tzw. torpedowni, unikalnej budowli z okresu II wojny światowej, która była miejscem testowania torped dla niemieckich łodzi podwodnych.

W jeziorze znajdują się pozostałości urządzeń zainstalowanych dla tzw. eutrofizacji Miedwia, opanowane teraz przez racicznice zmienne oraz gąbki słodkowodne.

Jezioro Krzemień –jezioro w I klasie czystości, z piaszczystym dnem i podwodnymi łąkami, świetne do obserwacji polowań rybich drapieżników.

W Stargardzie z powodzeniem działa Stargardzki Klub Sportów Podwodnych „ Barakuda”

ul I Brygady 1 tel. 697 458 679
www.barakuda.stargard.pl

A może by tak popedałować…..

Niestety brak jeszcze oznakowanych tras rowerowych. Okolice Stargardu obfitują jednak w drogi i ścieżki, które warto pokonywać rowerem. Turystyka rowerowa może być uprawiana po dużych fragmentach pieszych szlaków turystycznych.

Wiosną 2008 roku z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Stargardu powstało Stargardzkie Porozumienie Rowerowe skupiające organizacje zainteresowane rozwojem turystyki rowerowej. Postawiło sobie ono za cel zwiększenie ilości ścieżek rowerowych w Stargardzie i okolicy. Widząc zainteresowanie samorządów lokalnych współpracą w tym zakresie, można mieć nadzieję, że jeździć rowerem po naszej ziemi będzie coraz przyjemniej i bezpieczniej.
Kontakt: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Jest sporo dróg, gdzie ruch samochodowy jest niewielki, a krajobrazy i miejsca godne rowerowego wysiłku. Są to tereny Ińskiego Parku Krajobrazowego („Ińskie Bieszczady”), Dolina Krąpieli, skraj Puszczy Goleniowskiej, okolice Miedwia (ze Stargardu na Miedwie prowadzi wygodna ścieżka rowerowa). Przez Kobylankę i Kołbacz można dotrzeć do Puszczy Bukowej i dalej do Szczecina.

Stargard ma bogatą tradycję kolarską.
Obecnie sport kolarski lub rekreację poprzez rower kultywują i propagują:

 • Ludowy Klub Kolarski ( raczej nastawiony na wyczyn ) – z siedzibą w Hali Miejskiej przy ul I-szej Brygady i

 • Towarzystwo Turystyki Rowerowej i Rekreacji w Stargardzie.

 • Stargardzkie Towarzystwo Cyklistów - organizator coniedzielnych wypraw rowerowych i Maratonu wokół Miedwia. www.stc.stargard.pl
  Więcej o wycieczkach rowerowych...


  Czterech kółek czar

  Miłośnicy motoryzacji mają okazję uczestniczyć w imprezach organizowanych przez Automobilklub Stargardzki.
  www.ak.stargard.pl
  Najważniejsze imprezy organizowane są na płycie lotniska w Stargardzie Kluczewie.
  O lotnisku...


  Od dołka do dołka

  Najbliższe od Stargardu pola golfowe znajdują się:

  • 18-dołkowe - w Binowie w Puszczy Bukowej (drogą przez Kobylankę, Kołbacz, Glinną ok.35 km). „Binowo Park Golf Club” - www.binowopark.pl

  • 18-dołkowe pod Choszcznem nad jeziorem Raduń (ok. 35 km). Klub „Modry Las Golf Club” ul. Mickiewicza 20 Choszczno.

  • www.modrylas.pl
  Na koń

  Miłośnicy rekreacji w siodle mogą skosztować przyjemności jazdy konnej w kilku stadninach na terenie powiatu.

  Więcej o jeździectwie...
Zaktualizowane: wtorek, 21 kwietnia 2020 10:52